Systemy ogrzewania podłogowego to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w nowoczesnych budynkach. Ciepło z mat jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, a temperatura podłogi jest wyższa niż temperatura powietrza. Użytkownicy pomieszczeń odczuwają komfort termiczny, z kolei pomieszczenia wyglądają estetycznie bez nieatrakcyjnych grzejników.
Sprawdź, jakie jeszcze zalety mają maty grzewcze, które możesz zainstalować pod każdym typem podłogi.
Wodne i elektryczne systemy ogrzewania podłogowego
Systemy ogrzewania podłogowego stosowane są w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, biurowych czy publicznych. Mogą być zasilane na różne sposoby, ale dwa najpopularniejsze to system wodny oraz maty grzewcze zasilane prądem.
W systemie wodnym ciepła woda z kotła lub pompy ciepła jest rozprowadzana przez rurki umieszczone w podłodze. Rurki te są układane w specjalnych kanałach, a następnie przykrywane warstwą posadzki. W ten sposób ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, a temperatura podłogi jest wyższa niż temperatura powietrza.
Systemy wodne są bardzo wygodne w użytkowaniu i eliminują potrzebę instalowania grzejników, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu. Niestety woda dosyć długo się nagrzewa, więc po okresie wyłączenia ogrzewania, trzeba poczekać, aż temperatura w pomieszczeniu wzrośnie. Ryzykowna bywa także awaria takiego systemu, która może wiązać się z zalaniem podłogi. System wody najlepiej montować w nowych budynkach i należy zlecić to wyspecjalizowanej firmie.
Innym rozwiązaniem są maty grzewcze zasilane prądem elektrycznym. Maty te są wykonane z cienkich, elastycznych siatek lub folii, w których umieszczone są przewody grzejne. Są łatwe w montażu i mogą być stosowane pod różnymi typami podłóg: pod płytkami ceramicznymi, panelami podłogowymi, parkietami, a nawet pod wykładzinami. Należy jedynie pamiętać o tym, by nie montować ich bezpośrednio pod zabudową meblową, pod AGD i stałym wyposażeniem łazienki.
Systemy ogrzewania podłogowego wykorzystujące elektryczne maty grzewcze są szczególnie przydatne w przypadku modernizacji już istniejących pomieszczeń, gdzie trudno zainstalować system wodny. Można je kłaść na gotowych posadzkach, bez konieczności ich kucia. Jednak to nie wszystkie ich zalety.
Zalety mat grzewczych zasilanych energią elektryczną
Tego typu maty grzewcze produkowane są między innymi przez polską markę Thermoval. Zestawy mat są dostępne u dystrybutorów firmy, między innymi w popularnych marketach budowlanych, a ich ułożenie nie wymaga zezwoleń czy pomocy specjalistów.
Jakie jeszcze walory sprawiają, że ten typ ogrzewania podłogowego cieszy się coraz większym zainteresowaniem?
Jest to bardzo elastyczny system ogrzewania, ponieważ można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Obsługa mat grzewczych jest niesamowicie prosta – wystarczy wyregulować temperaturę pomieszczenia, korzystając z regulatorów. Regulatory dostarczane są w komplecie z matą albo sprzedawane osobno. Istnieją regulatory całkowicie manualne, jak i takie, którymi można sterować przy pomocy aplikacji w telefonie. W ten sposób użytkownik może dostosować temperaturę do swoich indywidualnych potrzeb, co przyczynia się do większego komfortu cieplnego.
Niezwykle ważną w obecnych czasach zaletą mat grzewczych jest oszczędność. Systemy ogrzewania podłogowego generują mniejsze koszty niż tradycyjne grzejniki i kotły. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, co przyczynia się do zmniejszenia jego strat, a ogrzewanie stóp zmienia odczucie temperatury. Nawet przy niższych wartościach domownicy szybciej i intensywniej odczuwają ciepło. Ponadto, dzięki temu, że maty grzewcze można regulować w każdym pomieszczeniu z osobna, użytkownik może z łatwością kontrolować temperaturę i tym samym zmniejszyć zużycie energii. Np. w sypialni można ustawić temperaturę niższą niż w salonie lub łazience.
Ponieważ maty grzewcze zasilane są prądem, świetnie zdają egzamin w budynkach zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych. Zamiast oddawać prąd do sieci, można go wykorzystać na bieżące potrzeby.