Czy wiesz, że wynalezienie żelbetu datuje się na połowę XIX wieku? Jest to mocny i solidny system konstrukcyjny, szeroko stosowany do wszelkiego rodzaju ram budowlanych, płyt podłogowych, mostów i tym podobnych.
Żelbet, w przypadku którego mamy już ponad sto lat doświadczenia i który dzięki temu okazał się bezpieczny nawet w dłuższym okresie czasu, jest najnowocześniejszym z systemów budowlanych. To właśnie ten materiał umożliwił transformację współczesnych miast.
Co to jest żelbet?
Używany do konstrukcji wymagających dużej wytrzymałości na rozciąganie, żelbet jest mieszanką dwóch materiałów: betonu i stali. Z definicji jest to materiał, w którym dodano metalowe wzmocnienia, aby uzyskać żelbet.
Beton z jednej strony jest materiałem odpornym na ściskanie, który nie wytrzymuje naprężenia rozciągającego. Z kolei stal jest odporna zarówno na rozciąganie, jak i ściskanie. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia więc, że żelbet jest odporny zarówno na ściskanie, jak i rozciąganie. Ze względu na swoje właściwości ten rodzaj betonu jest powszechnie stosowany do budowy konstrukcji i fundamentów. Dowiedz się jak przebiega uzbrojenie pod budowę.
Jakie materiały stosuje się do produkcji żelbetu?
W skład żelbetu wchodzi woda, cement i piasek lub żwir. Woda i cement to aktywne składniki betonu. Oddziałują one na siebie, tworząc kamień cementowy i wiążąc ziarna kruszywa w mieszance adhezyjnej.
Jak się robi żelbet?
Żelbet powstaje poprzez „utopienie” w betonie stalowych prętów, które splecione ze sobą tworzą stalowe zbrojenie, prawdziwą „klatkę” zdolną stanowić podporę dla betonowej konstrukcji.
Pomiędzy dwoma materiałami powstaje wiązanie, które jednocześnie poprawia zdolność obu materiałów do wytrzymywania naprężeń rozciągających i ściskających. Beton ten można wykonać w dwóch miejscach w zależności od warunków i/lub potrzeb; można go przygotować na dwa sposoby:
- W fabryce jako prefabrykowane moduły (słupy, podłogi, panele ścienne itp.), które następnie zostaną zmontowane na placu budowy. Prefabrykowane moduły stosuje się na przykład wtedy, gdy warunki klimatyczne mogą zagrozić mechanizmowi wiązania i twardnienia betonu.
- Bezpośrednio na budowie poprzez wlanie cementu do szalunku, w którym wcześniej montowano zbrojenie.